Każda ryba ma swoje preferencje żywieniowe i należy mieć je zawsze na uwadze przy wyborze przynęty, jeśli połowy mają być udane. Niektóre gatunki ryb upodobały sobie przykładowo robaki i larwy, inne cenią kulki proteinowe. Te ostatnie występują w wielu wariantach i trzeba je umiejętnie dobrać. Jeśli wędkarz chce złowić konkretny rodzaj ryby, to potrzebuje przynęty, która ją zwabi i jednocześnie nie będzie przyciągać większej uwagi innych osobników.
Czym są kulki proteinowe i co można na nie złowić?
Kulki proteinowe są często wykorzystywane w wędkarstwie karpiowym. Stanowią bardzo atrakcyjną zanętę dla różnych gatunków karpi. Początkowo w kulkach była bardzo duża zawartość protein, stąd wzięła się ich nazwa, ale obecnie składają się głównie z mąki i mączek. Można znaleźć w nich również zmielone ziarna, rozmaite aromaty i barwniki w celu zwabienia ofiary. Nie może zabraknąć również mieszanek przyprawowych, cukru i wzmacniaczy smaku. Producenci wykorzystują ziarna roślin strączkowych, karmy dla ptaków, zdarzają się także nasiona słonecznika i konopi, orzeszki ziemne. Jako białko służą głównie ślimaki, ryby, krewetki i raki.
W kulkach proteinowych można spotkać także jaja, mleko i wołowinę. Dużą zaletą tego typu przynęt wędkarskich jest ich spora wielkość i twardość. Ma to duże znaczenie w przypadku karpi, przeciwdziała również podgryzaniem przez mniejsze ryby. Wędkarze cenią sobie tego typu przynętę ze względu na jej powolne nasiąkanie wodą. Można wobec tego korzystać z jednej kulki przez długi czas, bez obawy o jej rozpuszczenie w wodzie. Kolor i aromat kulek są czymś istotnym, niektóre pozostawiają na wodzie smugi, które działają jak wabik na karpia. Mogą mieć aromat mniejszych żyjątek wodnych lub owoców, czosnku lub nawet gumy do żucia. Pomimo tego, że kulki proteinowe zostały stworzone z myślą o łowieniu karpia, to jednak można wykorzystać je także w przypadku innych gatunków ryb typu amur. Istotne jest to, aby zwierzę było fizycznie w stanie zjadać twarde pokarmy.
Jakie wybrać kulki proteinowe? Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie?
Najczęściej wybór pada na kulki proteinowe haczykowe i zanętowe. Te pierwsze idealnie nadają się w przypadku zestawu włosowego. Mogą być tonące, czyli opadające na dno lub pływające, unoszące się na wodzie. Kulki zanętowe są umieszczane na dnie zbiornika. Świetnie sprawdzają się w celu ściągnięcia ryb z większych odległości. Małe kulki mają zwykle wielkość 14 mm, przydają się do okazów mniejszych i słabo biorących, służą także do rozsypywania na łowisku. Stanowią idealną opcję na wiosnę. Jeśli ktoś szuka czegoś uniwersalnego, to powinien zdecydować się na kulki proteinowe o średnicy 18 mm lub nawet 24 mm. Można je rozłożyć na dnie zbiornika, czy też łowić nimi na włos. Największą skuteczność obserwuje się przy używaniu ich przede wszystkim na jesień.