Karp – co warto o nim wiedzieć?

Każdy wędkarz powinien wiedzieć wszystko o karpiu, jeśli liczy na udane połowy. Do poszczególnych gatunków ryb trzeba mieć nieco inne podejście. Różnią się na pod wieloma względami. Konieczne staje się dobranie właściwego sprzętu, przynęty.

Jakie są rodzaje karpia? Gdzie najczęściej występuje?

Karp jest rybą słodkowodną, która pojawiła się po raz pierwszy w pobliżu basenu Morza Kaspijskiego. Początkowo dzikie ryby były spotykane wyłącznie w niektórych częściach Europy i Azji Zachodniej, ale obecnie występują w niemalże całej Eurazji i nawet w północnej części Afryki. O największej różnorodności można mówić w przypadku Morza Czarnego, Kaspijskiego i Aralskiego. Dorosły osobnik karpia może mieć ponad metr długości i ważyć 40 kg. Wygląd ryby jest bardzo specyficzny: ciemny grzbiet, zielono – brązowy/szary. Na brzuchu i po bokach zabarwienie jest jaśniejsze. Karpia hoduje się niemalże na całym świecie, jest to popularna ryba.

Wędkarze zainteresowani jego złowieniem powinni skierować swoją uwagę przede wszystkim na głębokie rzeki, starorzecza, rozlewiska. Karpie żyją także w jeziorach i stawach. Dziką odmianą jest sazan, ryba ciepłolubna. Popularnymi odmianami hodowlanymi karpia są: karp królewski (głównie wyhodowany w Polsce), karp pełnołuski, karp bezłuski (zaledwie kilka łusek w niektórych miejscach, na grzbiecie i przy ogonie), karp koi (odmiana udomowiona, często spotykana w przydomowych oczkach wodnych), karp zatorski. Bardzo rzadką odmianę karpia jest lustrzeń, z idealnie ułożonymi łuskami od głowy do ogona. W przypadku karpi nie ma wymiaru ani okresu ochronnego.

Czym się żywi ryba karp?

Pokarmem karpia są głównie larwy owadów, rozmaite mięczaki i skorupiaki. Żywi się także szeregiem innych organizmów pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego. Z podstawowych produktów roślinnych w przypadku dokarmiania są nasiona łubinu, grochu i soi oraz kukurydza jęczmień, żyto, pszenica. Charakterystyczne dla karpia jest żerowanie po zmroku, w nocy. Pokarm pozyskuje głównie z dna. Ryba uzyskuje dojrzałości mniej więcej po czterech latach, samce nieco wcześniej. Tarło ma miejsce w płytkiej wodzie, mocno zarośniętym akwenie i towarzyszą temu głośne dźwięki. Można zaobserwować także bardzo wysokie wyskoki z wody.

Co jeszcze warto wiedzieć o karpiu?

Wylęg karpi następuje relatywnie szybko, bo już nawet po trzech dniach, maksymalnie pięciu. Larwy nie mają żadnych problemów z przyczepieniem się do wodnej roślinności. Początkowo żywią się woreczkiem żółtkowym, następnie planktonem i fauną denną. Rozmnażanie ryb hodowlanych wygląda nieco inaczej. Wybiera się reproduktory o konkretnych cechach w okresie składania ikry. Jest ona pobrana ręcznie, to samo dotyczy mlecza. Kolejnym krokiem staje się sztuczne łączenie w stawie, aby doszło do zapłodnienia. Okres połowu karpia przypada przede wszystkim na cieplejsze dni, gdy temperatura utrzymuje się już na poziomie kilkunastu stopni. Na największy połów można liczyć wiosną, latem i jesienią, czyli od maja do początku października.